Filipinli Bakıcı Çalışma İzni

Filipinli bakıcı çalışma izni, filipinli ev personelinin yasal çalışabilmesi veya çalıştırabilmesi için gerek izin belgesidir. Çalışma izni 2 şekilde alınabilir. Filipinlerden ilk başvuru yaparak veya Türkiye’de ikamet izni olan filipinli bakıcı için çalışma izni başvurusu yaparak alınır. 

Filipinli Bakıcı Çalışma İzni

Türkiye veya Filipinler’de bulunan, Filipinli bakıcı yada dadı adayının ülkemizde yasal olarak çalışması/çalıştırılması için gerekli olan zorunlu alınması gereken izin belgesidir. İşveren Türkiye’deki veya Filipinlerdeki filipinli bakıcı için e-imzası ile e-devlet üzerinden başvuru yaparak çalışma izni alır. 

Türkiye’den Filipinli Bakıcı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de bulunan filipinli bakıcı çalışma izni alınabilmesi için ülkemizde bulunan filipinli kişinin ikamet izni veya çalışma izni olması gerekir. İkamet izni olan filipinli bakıcı çalışma izni alınabilmesi için işverenin gerekli belgeleri hazırladıktan sonra e-devlet üzerinden e-imza başvuru yaparak çalışma izni alır. Çalışma izni çalışan Filipinli Bakıcı adayına çalışma izni almak için ise öncelikle eski işvereninden noter tasdikli çalışma izni devir/transfer izin belgesi alınması zorunludur. Bu belge var ise, yeni işveren ilk başvuru girişinden filipinli bakıcı çalışma izni başvurusu yapabilir. 

Filipinler’den Filipinli Bakıcı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Filipinler’den çalışma izni ile Türkiye’ye getirmek istenen filipinli için filipinli bakıcı çalışma izni başvurusu ise şu şekilde yapılır;

Filipinlerden bakıcı getirmek mi istiyorsunuz? Türkiye’ye bebek ve çocuk bakıcısı olarak çalışma izni ile Filipinlerden bakıcı getirmek isteyen işverenlerin Türkiye Çalışma Bakanlığı ve Filipinler POEA (Philippines Overseas Employment Administration) tarafından belirlenmiş kanun ve yönetmeliklere mutlaka dikkat etmesi gerekir. Bir filipinli dadı adayının veya bebek ve çocuk bakıcısının ülkesinden yurt dışına çıkış izni POEA tarafından verilmektedir.

Filipinli Bakıcı Çalışma İzni ile Filipinlerden Bakıcı Getirmek 

Filipinlerden bakıcı getirmek mi zor mu? Hayır, Filipinlerden bir filipinli bebek ve çocuk bakıcısı adayını getirmek ortalama minimum 2 ay (60 gün) sürmektedir. Bu süre ortalama verilmiş bir süre olup bakanlıkların izinleri erken onaylaması halinde bu süre 45 güne kadar düşebilir. Örneğin; Bir işverene bağlı olarak yurt dışından yapılacak çalışma izni başvurularında, yabancının Türk dış temsilciğine çalışma vizesi başvurusu yapması zorunlu. Çalışma vizesi başvurusunun ardından işverenin dış temsilcilik tarafından verilen referans numarası, istenen bilgi ve belgeleri sisteme yükleyerek 30 gün içerisinde başvuruyu onaylaması gerekiyor.

Çalışma izni başvurularında bilgi ve belgelerde eksiklik olması halinde bu eksiklik 30 gün içinde tamamlanmalı. Başvuruların değerlendirilmesi, bilgi ve belgelerin tam olması kaydıyla 30 gün içinde yapılmaktadır.

Yurtiçinden yapılan başvurularda çalışma izni başlangıç tarihini izleyen 30 gün içinde, yurtdışından yapılan başvurularda ise yabancının yurda giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde SGK sigortalı girişinin, en az Bakanlığımıza beyan edilmiş ücret üzerinden, yapılması zorunludur.

Filipinler’den Ajans İşlemleri 

Filipinlerden bakıcı mı getirmek istiyorsunuz? Bir dikkat edilmesi gereken konu ise Filipinler’den bir filipinli bakıcı veya dadı getirmek için mutlaka Türkiye’de filipinli bakıcı ajansı ile çalışmak zorundasınız. Doruk Bakıcı Danışmanlık, 2003 yılından beri Türkiye’ye filipinli bakıcı getiren bir bakıcı ajansı olarak Filipinler’den ajans işlemleri konusunda deneyimli ve tecrübelidir. Filipinlerden bir filipinli bakıcı getirmek işverenlerimizin tüm işlemlerini itina ve özenle takip ederek %100 garantili bir şekilde filipinli dadı getirme süreci yürütüyoruz. 

Filipinler’den Bakıcı Getirmede Ajans İşlemlerinin Aşamaları 

Filipinler’de bulunan POEA lisanslı firma tarafından yürütülmekte olup filipinli bakıcı getirme işlemleri aşağıdaki sıralamaya göre yapılmaktadır:

  1. Filipinli bakıcı ile işveren aile arasında bir iş sözleşmesi imzalanır.
  2. Türk Konsolosluğundan çalışma izni için referans numarası alınır?
  3. Çalışma izni işlemleri e-imza ile e-devlet üzerinden yapılır.
  4. Apostil Kontrat (Red Ribbon) işlemleri yapılır
  5. OEC işlemleri yapılır
  6. Çalışma izni onaylandıktan sonra ise;
  7. Uçak bileti alınarak belirlenen tarihte filipinli bakıcı adayı Türkiye’ye giriş yapar.

Filipinli bakıcı ülkeye giriş yapmasının ardından 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna SGK sigortalı girişinin, bakanlığa en az asgari beyan edilen ücret üzerinden, yapılması zorunludur.

OEC İzin Belgesi (Overseas Employment Certificate) Nedir?

OEC(Overseas Employment Certificate): Filipinler’den bir filipinlinin başka bir ülkeye yani yurt dışına çalışma amaçlı çıkışına izin veren belgedir. Bu OEC izin belgesi iki şekilde alınmaktadır. Birinci yolu; daha önce yurt dışına çalışma amaçlı çıkıp ülkesine tatil için gelen çalışanların alacağı OEC izin belgesi ikinci yolu ise, Filipinlerden ilk defa yurt dışına çalışmak maksadıyla çalışma izni ile çıkacak bir filipinli dadının alması gereken ve aynı zamanda zorunlu olan OEC izin belgesidir. 

Overseas Employment Certificate (OEC) İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Filipinlerde bulunan filipinli bakıcı adayı ülkesindeki POEA lisanslı ve akreditesi bulunan bir ajans aracılığıyla veya gideceği ülkedeki yani yurt dışında bulunan ajansı aracılığıyla gerekli mülakatlardan sonra işveren ile anlaşmasının ardından ilk olarak alınan referans numarası ile işverene ait olan e-imza ile e-devlet üzerinden çalışma İzni başvurusu yapılır. Çalışma İzni onaylandıktan sonra Apostil Kontrat (Red Ribbon) işlemleri süreci başlar. Apostil Kontratı (Red Ribbon) süreci devam eden filipinli dadı adayı ajansı aracılığıyla katılması zorunlu olan seminerlerinin bir kısmını bu süreçte tamamlayabilir. Apostil Kontrat (Red Ribbon) işlemi tamamlanıp Filipinler’deki ajansa geri gönderildikten sonra çalışan PDOS ve OWWA seminerine katılır. Bu 2 seminerlerden sonra ajans seminer belgelerini, çalışma izni vizesi örneğini ve Apositl Kontrat (Red Ribbon)’ı POEA’ye teslim eder, ardından OEC belgesinin çıkması beklenir. OEC belgesinin çıkması genellikle ortalama (Bir) 1 ay sürmektedir. Eğer Filipinlerdeki POEA ajansı, işverenin bulunduğu ülkedeki İŞKUR’a bağlı özel istihdam bürosu olan bakıcı danışmanlık ile anlaşma (akredite) olmuş ise OEC izin belgesinin onaylanması (Bir) 1 hafta sürmektedir. 

Kaçak Bir Filipinli Bakıcı için Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Filipinli bakıcınızı yasallaştırıyoruz…

Filipinli bakıcınız kaçak mı kaldı? Çalışma izinsiz çalıştırmak istemiyor musunuz? Filipinli bakıcınızı en hızlı şekilde yasallaştırmak istiyorsanız. Kaçak duruma düşen Filipinli bakıcı adayınıza çalışma izni almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.