Hasta Bakıcısı

Herhangi bir sebebe bağlı olarak kendi bakımını gerçekleştiremeyen sevdikleriniz için zaman zaman bakıcı ihtiyacı duyabilirsiniz. Engelli aile üyeleri, ameliyata veya felce bağlı yatalak kalma durumu, yaşlılık veya hastanede uzun süreli tedavi gören hasta yakınlarınız için alanında uzman bir hasta bakıcısı bulmanızda fayda vardır. Böylece siz de rahat eder ve bakıcıya hastanızı emanet ederek dışarıdaki işlerinizi de halledebilirsiniz.

Yatalak hastalar kendi gereksinimlerinin bir kısmını yada tamamını yapamazlar. Yatalak hastalarının hasta yakınları da günümüz şartlarında genelde bireylerin çalışma veya aile hayatından dolayı tam zamanlı olarak yatalak hastasına bakamazlar. Hasta Bakıcılar, Yatalak hastaya yemek yedirilmesi, kişisel bakımlarının yapılması, banyosunun yaptırılması, giydirilmesi, güvenliğinin sağlanması, ilaçlarının düzenli verilmesi yatalak hastanın bakımı için yapılması gerekenlerdir. İşte bu sebeplerden dolayı hastanın konforu içinde yatalak hasta bakıcısıyla çalışmak gerekir.

Hasta Bakıcı Arıyorum

Hasta bakıcı arıyorum diyen pek çok kişi vardır. Özellikle hastası yaşlıysa veya hastanede tedavi görüyorsa daha acil bir arayıştır. Çeşitli firmalarda ilan veren bakıcılar ile görüşme sağlayarak hastanız için en iyi bakıcıyı bulabilişiniz. Eş dost tavsiyesinin yanı sıra profesyonel firmalar tarafından verilen ilanları değerlendirmeniz daha doğru olur. Firmamızın profesyonel anlamda hizmet sunan hasta bakıcılarını araştırarak kısa sürede aradığınız bakıcıyı bulabilirsiniz.

HASTA BAKICININ GÖREVLERİ NELERDİR ?

Kişi kendi ile ilgili yaşam şartlarını yerine getiremediği durumlarda kendisine bu konuda yardımcı olacak bir kişiye ihtiyaç duyar. Hastanın yakınları veya kendisi tarafından bu durum ile ilgili olarak Hasta bakıcı işe başlatılır.

Hasta Bakıcının Görevleri :

    Hasta ile ilgili öz bakımın yapılması
    Hastanın kullanacağı sarf malzemelerin hijyenin sağlanması.
    Hastanın oda düzenin ve konforunun sağlanması
    Hastanın durumunda göre belirli saatlerde hastaya yatış pozisyonu verilmesi.
    Hastanın ilaçların zamanında alınmasının takibin yapılması(Ev için geçerli)
    Fizik tedavi uzmanı tarafından program dahilinde verilen eksersizlerin yaptırılması.
    Hasta bakıcı, hasta yakınlarının koordinasyonunda çalışmalıdır.(Ev için)
    Hasta Bakıcı hastanın hijyenine dikkat ettiği kadar kendi hijyenine dikkat etmelidir.
    Gerektiği durumlar haricinde hasta ile temasında hijyenik malzemeler kullanmalıdır. Enfeksiyon için bu konu çok önemlidir.
    Hasta bakıcı hastanın seyrinde oluşabilecek gelişmeler ile ilgili hasta yakınlarına ve üstlerine haber vermek ile sorumludur.