Yaşlı Bakıcısı

Yaşlı ebeveyniniz için doğru yaşlı bakıcı bulmak sadece bakımla ilgili bir karar değildir. Aynı zamanda sevdiklerinizin de en yakın arkadaşı haline gelecek olan bakıcının mümkün olan en iyi eşleşme olmasını sağlamaktır. Bakıcıda aranacak olan nitelikler sağladığı hizmetin çeşitleri ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bazı profesyonel yaşlı bakıcı hizmeti arayanlar daha kısa süreliğine yaşlı bakıcısına ihtiyaç duyarken, yine de yaşlı ebeveyninizle günde ortalama birkaç saat geçirebilir. Diğer durumlarda ise bu profesyonel ilişki yıllarca sürebilecek bir bağ haline gelebilir.

Yaşlı ebeveyninizin yaşlı bakıcı ihtiyacı varsa, muhtemelen profesyonel bir hemşire veya sertifikalı bir bakıcıya ihtiyaç duyacaktır. Bunlara alternatif olarak bir fizyoterapist ile çalışılabilir.

Yaşlı Bakıcısının Görevleri

Yaşlı bakıcısının pek çok görevi vardır. Sorumluluklarını bilinçli bir şekilde yerine getiren bakıcıları tercih etmeniz gerektiğini söylemiştik. Aşağıda yaşlı bakıcısı bireyin sahip olduğu görevleri görebilirsiniz;

 • Yaşlı bireyin kullandığı ilaçları takip etmek, saati saatine vermek ve gerektiğinde eczaneden temin etmek
 • Banyo ihtiyacını karşılamak
 • Tuvaletini yaptırmak veya altını bezlemek
 • Yaşlı bireyin üstünü giyinip soyunması işleminde ona yardımcı olmak
 • Yaşlı bireyin yiyebileceği yemekleri yapmak veya evde yapan kişiye liste sunmak
 • Yaşlının moral ve motivasyonunu yüksek tutmak
 • Yaşlı bireyin ilgi alanlarını keşfederek ona göre plan program kurmak
 • İlk yardım bilgisine sahip olmak
 • Hastaya kendisini kötü hissedeceği şekilde davranmamak
 • Doktor tarafından verilen tedaviyi eksiksiz yerine getirmek
 • Yaşlı bireyin sağlık durumu hakkında ailesine ve hekime gereken bilgiyi sunmak
 • Gereken durumlarda hastaya masaj yapma
 • Ortamın ve materyallerin temizliğini sağlama
 • Yaşlının belli saatlerde uyuyup uyanmasına dikkat etme

Yaşlı Bakıcısı Fiyatları

Yaşlı bakıcısı fiyatları çeşitli kritere göre farklılık gösterir. Örneğin bakıcı adayının yabancı uyruklu olması, yatılı olarak kalması, tam gün veya yarım gün mesai yapması, üstüne yüklenen sorumluluklar ve yaşlının sağlık durumu ücretleri değiştiren ana etkenler arasındadır. Yatılı yaşlı bakıcısı ve Gündüzlü yaşlı bakıcısı fiyatları değişiklik göstermektedir.

Bizi arayarak güncel yaşlı bakıcısı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yatılı Yaşlı Bakıcısı

Aileler yaşlı bakımı konusunda genelde yatılı adayları tercih etmektedir. Bunun nedeni akşamları ve geceleri de yaşlıların yanında düzenli durabilecek, sağlıklarını kontrol edebilecek birinin yanında olmasını istemeleridir.

Bazen yaşlılarımız gece tuvalete gitmekte zorlanabilir ya da tansiyonu düşebilir gibi ihtiyaçlar yatılı yaşlı bakıcısı ihtiyacını daha elzem hale getirmektedir.

Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı

Daha çok sağlık problemi olmayan fakat ev işleri yemek temizlik gibi konularda desteğe ihtiyaç duyan yaşlılarımız için gündüzlü yaşlı bakıcısı tercih edilir.

Yabancı Yaşlı Bakıcısı

Yabancı yaşlı bakıcısı olan adaylar yatılı kalmakta daha rahattırlar. Burada aile bağları daha zayıf olduğu için yaşlılarımızın yanından ayrılma olayı çok daha az olmaktadır. Bu yüzden yabancı adaylar daha çok tercih edilmektedir.

Yabancı adaylarda yine Türkçe bilmesi tercih sebebidir. Yaşlılarımız çoğu zaman bakımın yanında hoş sohbete de ihtiyaç duyar. Evlerinde bir nefes olsun isterler. Bu yüzden yaşlı bakımı talebi oluşturan ailelere Türkçesi iyi, hoş sohbet adayları yönlendirmekteyiz.

Yaşlı bakıcısı Talebi oluşturmak için hemen bizi arayın.