Çocuk Bakıcısı mı Arıyorsunuz?

Dünyada en çok değer verdiğimiz, canımızdan bile daya kıymetli ve önemli varlığımız çocuğumuzu gönül rahatlığı ve kaygı duymadan teslim edeceğimiz çocuk bakıcısı seçerken her türlü detayı çok dikkat etmeliyiz.

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz! diyecek olursak! Sizleri bu konuda hassas olunması gerekenleri madde madde belirtmek isteriz.

1- Çocuk Bakıcısı’nın ”Yaşı”

Evde çocuğunuza gündüzlü veya yatılı kalarak çalışacak çocuk bakıcı adayınız öncelikle ne çok genç ne de çok yaşlı olmamasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Yeni nesil çocuklar artık çok hareketli ve enerjik olduğu için sürekli takip gerektirmektedir. Çok genç olan çocuk bakıcısı çocuklarla alakalı acil durumda veya öz bakımı konusunda ne yapması gerektiğini çok bilmediğinden gereken bakımı doğru yapamayacaktır. Yaşı fazla olan bakıcı ise gerekli özen ve enerjiyi veremeyeceği için sağlıklı bakım olmayacaktır. 

2- Çocuk Bakıcısı’nın ”Fiziksel ve Ruhsal Durumu”

Çocuk bakımı önemli sorumluluktur. Bu sorumluluğu alabilecek çocuk bakıcısı adayının fiziksel yani kişisel bakımı yani hiyjen durumu mutlaka ön plan tutulmalıdır. Ayrıca çocuk bakımı yapacak adayın sağlık durumunun elviriş olması gerekir. Çocuk bakıcısı; güleryüzlü, sabırlı, merhametli, hijyenik, dikkatli ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

3- Çocuk Bakıcısı’nın ”Aile Durumu ve Yaşam Şekli”

İyi bir çocuk bakıcı bulmak için diğer çocuk bakıcısı ile ilgili makalelerimiz de belirttiğimiz gibi ciddi sorumluluk ve önem arz etmektedir.

Öncelikle görüşmekte olduğunuz yada görüşeceğiniz adayın evli mi? bekar mı? boşanmış mı? medeni durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız.

Evli ise evinde eşi ve çocukları ile nasıl zaman geçirir? Anne mi? – değilmi? Kaç çocuğu var? gibi konuları sorgulamalısınız. 

Bekar ise kişi ailesi ile mi yaşıyor? Yoksa yalnız mı yaşıyor?

Boşanmış ise eski eşi ile durumu veya çocukları ile durumu sorulmalıdır. 

Örneğin; bu sorulardan bize ne ki diyebilirsiniz. Sakın demeyin!  Boşanmış ve eşi ile sorunları olan çocuk bakıcısı adayı sizlere zor günler yaşatabilir. 

4- Çocuk Bakıcısı’nın ”Eğitim Durumu ve Becerileri”

Çocuk bakımı’nın eğitimle alakası ne demeyin! Evet belki çocukları sevmek ve onlarla oyun oynayabilmek iç güdüsel bir beceri olabilir. Fakat eğitimli çocuk bakıcısı adayı oyun oynarken bile çocuğunuza önemli bir konuyu öğretebilecek bilgiye sahiptir. 

Çocuk bakıcısı adayının bir beceresi var mı? – yok mu? mutlaka sorulmalıdır. Örneğin; yabancı dil bilen olabilir! Bir müzik aleti (keman, flüt, gitar vb.) çalabilir. Ve çocuğunuza eminiz ki zevkle öğretecektir.

5- Çocuk Bakıcısı’nın ”Sağlık Durumu”

Çocuk bakıcısının herhangi nedenle kullandığı ilaç, geçmişte ameliyat olup olmadığı veya rahatsızlığının olmadığını mutlaka sorun. Çocuğunuzun bakımı esnasında engel olabileceğini düşündüğünüz sorunlar var ise adayı seçip seçmeme konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca çocuk bakıcısı adayınıza mutlaka kapsamlı sağlık raporu alınız. 

6- Çocuk Bakıcısı’nın ”Alışkanlıkları”

Çocuğunuzun bakımını üstlenecek kişinin iyi yada kötü bir alışkanlığı var mı? yok mu? mutlaka tespit edilmelidir. Örneğin; sigara, alkol vb. uyuşturucu madde kullanıyor mu? Alacağınız sağlık raporunda bunların hepsini kolayca öğrenebilirsiniz..

Bir cevap yazın