2022 Bakıcı Fiyatları Ne Kadar?

2022 Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?

Çalışan anneler işe dönmek zorun olduğu hallerde çocuk bakımı, hasta bakıcısı, ev işlerine yardımcı ve yaşlı bakıcı gibi desteğe ihtiyaçlarının karşılanması için ”deneyimli” bakıcı ile çalışmak ister. Güncel yaşam koşullarında profesyonellerle çalışmak artık daha çok tercih ediliyor. Özellikle yaşlı anne-baba ya da aile büyükleri rahatsız ise tecrübeli hasta bakıcısı daha doğru bir seçenek olabilir. Ev hizmetleri sektörü içerisinde ev işlerine yardımcı bayan, bebek bakımı, oyun ablası ve gölge öğretmen gibi birçok meslek grubu yer alır. Peki, aradığınız özelliklere uygun bakıcı ücretleri nasıl hesaplanır? Fiyatlara etki eden faktörler nelerdir? 2022 bakıcı fiyatları ne kadar? Merak ettiğiniz tüm soruları rehber niteliğindeki makalemiz ile sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. 

İş Hayatına Dönüş Yapacak Anneler; Güvenilir Bakıcı Bulmak İstiyor!

Yeni doğum yapan ve iş hayatındaki çalışan anneler, doğum sürecini atlattıktan sonra bebeğiyle ilgilenmeye devam ederken belli bir süre sonra iş hayatına geri dönmek zorunda kalabilir. Fakat ebeveynler bebek bakımı konusunda daha profesyonel seçeneklerden faydalanmak ister. Bunun nedeni ise anneanne, babaanne gibi büyüklerin taviz verici tutumları ve çocukların hareketli yapısına ayak uyduramaması ile ilgilidir. Çocuk bakım konusunda doğru bir denge ve düzen sağlanamadığı takdirde çocukların gelişim dönemlerinde aile büyüklerinin eksiklik yaşatması söz konusu olabilir. Bu nedenlerden dolayı anne ve babalar, aile büyükleriyle problem yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Çalışma hayatına yeniden dönem isteyen anneler, Dora Danışmanlık ile tecrübe sahibi çocuk bakıcılarına kolaylıkla ulaşabilirler.

2022 Bakıcı Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Bakıcı ücretleri belirlenirken, bakıcının nitelikleri, görev tanımı, çalışma yeri, saatleri, şekli gibi kriterlere göre belirlenirken, aynı zamanda belirlenmesine de etki eden faktörler arasında yer alır. Günlük, gündüzlü veya yatılı kalabilen bakıcıların, 2022 bakıcı fiyatları hakkında kapsamlı bilgiyi makalenin devamında bulabilirsiniz. 

Çalışma Saatleri Bakıcı Ücretini Belirler

Ailelerin talep ettiği zaman dilimleri bakıcı ücretlerini önemli ölçüde etkiler. Tam gün ve yarım gün çalışma şeklinin yanı sıra yatılı kalmak, 2022 yılı bakıcı maaşlarının belirlenmesini sağlar.

Bakıcının Nitelikli Olması Maaşları Nasıl Etkiler?

Bebeğinizle ilgilenecek bir yardımcı arıyorsanız eğitim, yabancı dil, meslek tecrübesi ve referanslar bakıcı ücretini ortaya çıkarır. Eğer yaşlı veya hasta bakıcısı arıyorsanız, sağlık alanında bilgi sahibi olan ve çalışan kişiler önceliğiniz olacağı için maaş beklentisi yüksek olur.

Şehir Kriteri Bakıcı Ücretlerine Etkisi

Şehir faktörünün bakıcıda etkisi çok olmamakla birlikte azda olsa etkisi tabiki bulunmaktadır. Şehirlerden ziyade bakıcı ücretlerine etki eden faktörler yukarıda bahsettiğimiz faktörler etki etmektedir. 

Çoçuk ve Bebek Bakıcısı Ücretleri

Anneler; yeniden işe dönmenin heyecanını yaşarken bakıcı seçme dönemi oldukça zorlu geçer. Çünkü çocuklarını emanet edeceği kişi, talep ettiğiniz niteliklere sahip olmalıdır. Ancak bu şekilde içiniz rahatlar ve iş yerindeyken aklınız evde kalmaz. 

Genellikle bebek & çoçuk bakıcısı ücretleri gündüz tam gün 08:00-19:00 saatleri arası gündüzlü çalışanlar için 7.000-12.000 TL arasındadır. Yatılı bakıcılar ise 8.000-15.000 TL arasında ücret talep eder. Gündüzlü tam zamanlı çalışan bir bakıcınıza minimum ödemeniz gereken ücret asgari ücrettir. 2022 yılı SGK asgari ücreti ise 5.004,00 TL’dir.

  • İstanbul Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 8.000-15.000 TL TL
  • Ankara Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 8.000-15.000 TL TL
  • İzmir Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 8.000-15.000 TL TL

Bu illerin dışında bir bebek bakıcısı arayışınız varsa, 7.000-15.000 TL arasında bir ücret ödemeyi düşünebilirsiniz.

Günlük Refakatçi – Yaşlı ve Hasta Bakıcısı Ücretleri

  • Yaşlı ve Hasta Bakıcı Fiyatları 2022

Gündüzlü hasta bakıcı fiyatları:  7000 TL – 10000 TL 

Yatılı hasta bakıcı fiyatları: 8000 TL –  14000 TL 

Büyük Şehirlerde Yaşlı Bakıcısı Ücretleri

  • İstanbul Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL
  • Ankara Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL
  • İzmir Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL

2022 Yabancı Bakıcı Ücretleri (Güncel)

2022 Yabancı Bakıcı Ücretleri

Ülkemize gelen yabancı bakıcıların çoğu yatılı olarak çalışır ve bu durum da maliyeti yükseltir. Dolar ve Euro talep eden Filipinli bakıcılar çok iyi yabancı dil bilmelerinden dolayı ailelerin ilk tercihleridir. Filipinli yardımcı ücretleri gündüzlü 900-1100 Dolar, yatılı 1.000-1.300 Dolar arasındadır. Azerbaycanlı ve Türkmen bakıcılarla beraber Gürcü, Kazak, Uygur ve Özbek bakıcı tercih eden ebeveynler gündüz çalışanlara 7.000-10.000 TL TL, yatılı çalışanlara da 8.000-15.000 TL arasında ödeme yaparlar.

Ücretlendirmeler, yabancı bakıcının çocuğunuza katacağı özelliklerine ve sizin taleplerinize göre şekillenir.

2022 Ev İşlerine Yardımcı Bayan Ücretleri

2022 Ev İşlerine Yardımcı Bayan Ücretleri

İlerleyen yaşın verdiği sağlık sorunları ev işlerinin yapılmasını güçleştirir. Ayrıca villa gibi büyük evlerde oturan kişiler de temizlik işlemlerini gerçekleştirmekte zorlanabilirler. Ev işlerine yardımcı bayan ütü, ev temizliği, yemek gibi işlerin üstesinden gelerek yükünüzü hafifletir. Ev yardımcısı ücretleri gündüzlü çalışanlarda 3.000-3.500 TL arasında değişirken, yatılı kalanlarda 3.500-4.000 TL olarak belirlenir.

Gündelik temizlikçi ücretleri de 150 TL’den başlamaktadır. Evin büyüklüğü ve yapılacak işe göre ücret artış gösterebilmektedir.

3 Büyük Şehirde Ev Yardımcısı Ücretleri

  • İstanbul Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL
  • Ankara Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL
  • İzmir Çoçuk Bakıcısı Ücreti : 7.000-10.000 TL TL

Yarım Gün Bakıcı Ücretleri Nasıl Hesaplanı?

Ailelerin ihtiyaç durumlarına göre değişen bakım işlemleri, zaman konusunda da farklılık gösterebilir. Tam veya yarım gün bakıcının yanı sıra yatılı kalan yardımcılar da ev sahiplerinin talepleri arasındadır. Eğer yarım gün bakım elemanı çalıştırmak istiyorsanız, tam gün çalışma şeklini göz önünde bulundurmalısınız. Günlük tam zamanlı saatin yarım gün karşılığı, size aylık maaşın belirlenmesinde yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir